Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
Mysteries of Short Wave

Liczniki

MP3 Player requires JavaScript and the latest Flash player. Get Flash here.
DCF39Pierwszą dobrze słyszalną w Polsce stacją nadającą poniżej LW jest właśnie stacja DCF39 nadająca na częstotliwości 139 kHz. Odbiornik Degen odbiera ją bez problemu na wbudowanej antenie ferrytowej, już po odejściu na kilka metrów od komputera. Stacja nadaje ciągłą falę nośną modulowaną mniej więcej w odcinkach co 10 sek. modulacją FSK z shiftem 340 Hz. Stacja wraz ze stacją DCF49 jest częścią systemu zdalnego sterowania dystrybucją energii elektrycznej w całych Niemczech.

Stacja zlokalizowana jest na terenie Niemiec w pobliżu Magdeburga. Nadaje z mocą nadajnika 50 kW z pionowej anteny o wysokości 324m. Poniżej widok sygnału na analizatorze widma.
DCF49Kolejna stacja to DCF49 nadająca na częstotliwości 129,1 kHz. Jest ona również słyszalna w kraju na Degenie. Siła sygnału jest mniejsza, ponieważ nadajnik zlokalizowany jest w Mainflingen i nadaje z mocą 100 kW w tym samym systemie, co DCF39. Przeznaczenie stacji jest również takie samo, co stacji DCF39.

Nadajnik ten wraz ze stacją DCF77 położony jest na terenie starego lotniska przekształconego w centrum nadawcze po II wojnie światowej.

Widok sygnału na analizatorze - widać różnice w jakości sygnału w stosunku do DCF39 - sygnał jest bardziej zaszumiony.
Obydwie stacje zarejestrowałem dnia 08.03.2009 o godzinie 19.20 na odbiorniku Aor na detektorze do emisji FAX. Do odbioru posłużyła mi zewnętrzna antena ferrytowa DIY.
DCF77


Tę stację każdy chyba zna. Nadaje ona sygnał czasu na częstotliwości 77,5 kHz. Odbierana jest w naszym kraju bardzo dobrze, niestety poziom zakłóceń potrafi ten sygnał skutecznie zagłuszyć. Posłuchać jest jej dość trudno albowiem nadaje ona w emisji AM z dość głuchą modulacją. Sygnały FSK o tej samej sile sygnału są dużo lepiej słyszalne na ucho niż emisja AM. Dlatego pliku dźwiękowego nie ma, natomiast sygnał jest bardzo dobrze widoczny na analizatorze widma.
Sygnał z analizatora był praktycznie niesłyszalny ze względu na poziom zakłóceń widocznych jako linie powyżej jednego kiloherca oraz z powodu częstotliwości sygnału modulującego - 800 Hz. Są jednak pory dnia, kiedy zakłócenia milkną i wtedy można go posłuchać.