Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
Mysteries of Short Wave

Liczniki

MP3 Player requires JavaScript and the latest Flash player. Get Flash here.
France Bleu


Jest to francuska stacja muzyczna nadająca w zakresie fal średnich na częstotliwościach 864 kHz z Paryża oraz 1274 kHz ze Strasburga. Obydwa nadajniki mają moc 300 kW. Cóż jednak jest w niej tak ciekawego, że warto o niej tu wspominać? Ano to, że nadaje ona emisję stereofoniczną. Obydwie częstotliwości są dość dobrze odbierane w Polsce, jednak ja lepiej odbieram ją na częstotliwości 1274 kHz. Wszystkie nagranie również pochodzą z tej częstotliwości.

Przed dalszym opisem polecam odsłuchanie przez słuchawki jingla radia. Nagranie jest dość krótkie, ale bardzo dobrze słychać w nim efekt stereo.
Stacja nadaje w systemie C-QUAM. Systemów nadawania jest kilka, lecz C-QUAM jest w tej chwili jedynym standartem.Jednak wszystkie systemy są zasadniczo różne od systemu stereo FM, czyli jak łatwo się domyślić, odbiorniki z dekoderem stereo FM nie odbiorą tej emisji w stereo. Żeby odbiornik mógł odebrać emisję stereo w zakresie AM musi być wyposażony układ specjalnego dekodera stereo w torze AM. Odbiorniki takie są praktycznie niedostępne na Polskim rynku i chyba na europejskim również. Jednak są dostępne odbiorniki globalne wyposażone w dekoder synchroniczny AM, który to często jest zrealizowany na dekoderze AM stereo - np. mój Grundig Satellit 500 lub Sony ICF 2010. W tych odbiornikach nie ma możliwości bezpośredniego słuchania w stereo na AM, jednak jest możliwość wyciągnięcia sygnału stereo bezpośrednio z dekodera. Szerszy opis jak „wyciągnąć” stereo z Satellita 500 w dziale DIY.

Oprócz stacji France Bleu jest jeszcze kilka europejskich stacji nadających w stereo, lecz mnie osobiście nie udało się nic innego złapać. Popularność emisji stereofonicznej na AM w Europie jest bardzo mała ze względu na ilość stacji nadających w paśmie FM. Co innego jest na kontynentach rozległych np. Australia, gdzie na bardzo dużych przestrzeniach nie ma odbioru na UKF, więc popularność stacji AM jest bardzo duża. Tam jest sens nadawania w stereo, ponieważ polepsza to odbiór stacji średniofalowej. Więcej informacji technicznych o systemie C-QUAM można znaleźć w interencie.

Na koniec kilka nagra
ń France Bleu. Nagrania pochodzą z częstotliwości 1274 kHz z godzin późnych wieczornych, kiedy to odsłuch tej stacji jest stosunkowo dobry.