Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
Mysteries of Short Wave

Liczniki

MP3 Player requires JavaScript and the latest Flash player. Get Flash here.
HFGCS


Na częstotliwości 4724 kHz zarejestrowałem dwa pliki. Pierwszy - HGCS-1 został nagrany dnia 15.01.2010 o godz. 23.25, natomiast drugi - HHGCS-2 21.01.2010 o godz. 23.00, obydwa nadawę były emisją USB. Treść jest bardzo podobna tylko syntezator mowy (jeśli był to syntezator a nie żywy głos) odtwarzał raz męski a raz żeńskim głosem. Nie przypisuje tych komunikatów jakiemuś wywiadowi, tylko raczej wojsku, ponieważ nie były jednorazowe tylko powtarzane co kilka minut. Nie wiem tylko czy ta częstotliwość mieści się w zakresie częstotliwości militarnych.

Jeden z anonimowych użytkowników napisał do mnie potwierdzając moje domysły. Wg niego odebrana transmisja pochodzi z bazy RAF Croughton w Northamptonshire, UK, która to pełni również zadania bazy komunikacyjnej US Air Force. Baza należy do systemu łączności -
High Frequency Global Communications System - pod tym linkiem podane są zasady funkcjonowania systemu jak i częstotliwości nadawania komunikatów.

Częstotliwość jak i godzina nadawania moich nagrań zgadzają się z danymi uzyskanymi z powyższego linku. Pogłos słyszalny w nagraniach może wynikać z powodu nadawania komunikatów z wielu baz jednocześnie. Najsilniejszy sygnał może pochodzić z najbliższej stacji, natomiast słabsze sygnały w tle mogą pochodzić z dalszych lokacji.


Dość często trafiam na te przekazy. Zastanawiam się, dlaczego nie zarejestrowałem ich wcześniej? Czyżby teraz, łączność tego typu, jest bardziej wykorzystywana?

Ciekawe jest to, ta częstotliwość nie jest główną częstotliwością używaną przez ten system. Główne częstotliwości to 8992 kHz oraz 11175 kHz używane 24h/dobę.

Rezerwowe częstotliwości dzienne to 13200 oraz 15016 kHz, natomiast rezerwowe częstotliwości nocne to właśnie 4724 oraz 6739 kHz. Zasada nadawania polega na tym, że na częstotliwościach głównych nadawanie jest cała dobę i dodatkowo w dzień na częstotliwościach dziennych a nocą nocnych.

Następne nagranie HFGCS-3 pochodzi właśnie z częstotliwości 13200 kHz. Zostało nagrane dnia 16.03.2011 o godz. 15.40 z emisją USB. Słychać w nim efekt mocnego echa, jakby nadawany komunikat szedł jednocześnie z trzech nadajników.