Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
Wszystkie pliki zamieszczone na tej stronie, z wyłączeniem plików podesłanych mi przez innych użytkowników, zarówno z działu KF jak i UKF, zostały zarejestrowane przez mnie i są moją własnością więc są chronione ustawą o prawach autorskich. Nie pochodzą one z internetu ani innych źródeł. Natomiast opisy pochodzą z własnej wiedzy lub ogólnodostępnych stron internetowych z całego świata wraz z podaniem źródła.

Kopiowanie lub rozpowszechnianie całej strony, bądź wybranych jej fragmentów lub plików z tej strony jest zabronione. Jednocześnie nie ponoszę żadnej odpowiedzialności za wykorzystywanie tych materiałów przez osoby trzecie.
Nagrania dotyczące działu KF pochodzą z zakresu do 30MHz, a więc są możliwe do odebrania na każdym odbiorniku globalnym, jakich teraz można kupić na pęczki po zupełnie niskiej cenie. Jednakże przepisy prawa określają zasady odbioru lub scaningu radiowego.

Obecnie obowiązującą ustawą jest ustawa z dnia 16.07.2004 (Dz.U. nr 171 poz.1800), która podaje zapisy:


Art. 144.

1. Nie wymaga się pozwolenia na używanie urządzeń radiowych przeznaczonych wyłącznie do odbioru.
Niestety nie jest tak różowo. Kolejnym ważnym artykułem w tej ustawie jest art.159 mówiący na temat tajemnicy telekomunikacyjnej i podaje:

Art. 159.
1. Tajemnica komunikowania się w sieciach telekomunikacyjnych, zwana dalej „tajemnicą telekomunikacyjną”, obejmuje:
1) dane dotyczące użytkownika;

2) treść indywidualnych komunikatów;

3) dane transmisyjne, które oznaczają dane przetwarzane dla celów przekazywania komunikatów w sieciach telekomunikacyjnych lub naliczania opłat za usługi telekomunikacyjne, w tym dane lokalizacyjne, które oznawszelkie dane przetwarzane w sieci telekomunikacyjnej wskazujące położenie geograficzne urządzenia końcowego użytkownika publicznie dostępnych usług telekomunikacyjnych;

4) dane o lokalizacji, które oznaczają dane lokalizacyjne wykraczające poza dane niezbędne do transmisji  komunikatu lub wystawienia rachunku;

5) dane o próbach uzyskania połączenia między określonymi zakończeniami sieci telekomunikacyjnej
.
2. Zakazane jest zapoznawanie się, utrwalanie, przechowywanie, przekazywanie lub inne wykorzystywanie treści lub danych objętych tajemnicą telekomunikacyjną przez osoby inne niż nadawca i odbiorca komunikatu, chyba że:
1) będzie to przedmiotem usługi lub będzie to niezbędne do jej wykonania;

2) nastąpi za zgodą nadawcy lub odbiorcy, których dane te dotyczą;

3) dokonanie tych czynności jest niezbędne w celu rejestrowania komunikatów i związanych z nimi danych transmisyjnych, stosowanego w zgodnej z prawem praktyce handlowej dla celów zapewnienia dowodów transakcji handlowej lub celów łączności w działalności handlowej;

4) będzie to konieczne z innych powodów przewidzianych ustawą lub przepisami odrębnymi.
3. Z wyjątkiem przypadków określonych ustawą, ujawnianie lub przetwarzanie treści albo danych objętych tajemnicą telekomunikacyjną narusza obowiązek zachowania tajemnicy telekomunikacyjnej.

4. Przepisów ust. 2 i 3 nie stosuje się do komunikatów i danych ze swojej istoty jawnych, z przeznaczenia publicznych lub ujawnionych postanowieniem sądu, postanowieniem prokuratora lub na podstawie odrębnych przepisów.


Oczywiście jest szansa, że nawet przez przypadek usłyszymy jakąś transmisję „nieprzewidzianą dla naszych uszu”, niestety i na to jest paragraf:

Art. 160.

3. Osoba, która korzystając z urządzenia radiowego lub końcowego, zapoznała się z komunikatem dla niej nieprzeznaczonym, jest obowiązana do zachowania tajemnicy telekomunikacyjnej. Przepisy art. 159 ust. 3 i 4 stosuje się odpowiednio.


Oczywiście są jeszcze bardzo ciekawe zapisy w kodeksie karnym:


Art. 267 KK.

§1. Kto bez uprawnienia uzyskuje dostęp do informacji dla niego nieprzeznaczonej, otwierając zamknięte pismo, podłączając się do sieci telekomunikacyjnej lub przełamując albo omijając elektroniczne, magnetyczne, informatyczne lub inne szczególne jej zabezpieczenie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

§ 2. Tej samej karze podlega, kto bez uprawnienia uzyskuje dostęp do całości lub części systemu informatycznego.

§ 3. Tej samej karze podlega, kto w celu uzyskania informacji, do której nie jest uprawniony, zakłada lub posługuje się urządzeniem podsłuchowym, wizualnym albo innym urządzeniem lub oprogramowaniem.

§ 4. Tej samej karze podlega, kto informację uzyskaną w sposób określony w § 1-3 ujawnia innej osobie.

§ 5. Ściganie przestępstwa określonego w § 1-4 następuje na wniosek pokrzywdzonego


Oczywiście te przepisy powstały z uwagi na rozwijającą się sieć Internetu bezprzewodowego i możliwych włamań do niej, możliwość bezproblemowego podsłuchania radiolonii TP SA, częstotliwości policyjnych czy służb ochrony państwa. Niestety jeżeli chcący ukarać nas urzędnik będzie chciał to może nasz odbiornik globalny zakwalifikować jako „inne urządzenie podsłuchowe” z paragrafu 3.


Wszystkie te dane otrzymałem od pewnego użytkownika, którego gorąco pozdrawiam i dziękuję mu za wskazanie odpowiednich przepisów.

Mając na uwadze wszystkie te przepisy, ustawy i paragrafy zaznaczam, że:
Wszystkie nagrania są rejestrowane tak aby nigdy nie było możliwości odsłuchania kompletnego przekazu;

Jeżeli nagrania są kodowane (w jakikolwiek sposób) nie próbuję ich odkodowywać;

Strona nie powstała po to aby zachęcać do podsłuchiwania kogokolwiek, tylko do pokazania, że są tez inne zakresy fal niż tylko UKF FM i można na nich posłuchać ciekawych stacji, przekazów, pirackich stacji radiowych (do czego nie namawiam) z całego świata, jaką to możliwość dają fale krótkie;

Tego typu zagranicznych stron internetowych znalazłem już całkiem sporo, jak i nagrań na You Tube (wystarczy poszukać po hasłem „number station”).
Z tego względu mam nadzieję, że serwis pozostanie w sieci na długo i będzie się rozwijał.

Jeżeli otrzymam informacje, że któryś z plików jednak „nagina” prawo to zostanie bezzwłocznie usunięty.

Wszystkie pliki, jak i cała strona, zostały również sprawdzone programem antywirusowym. Ze swej strony dołożyłem wszelkich starań, aby strona po otwarciu na dowolnym komputerze nie spowodowała żadnych uszkodzeń, jednakże nie udzielam żadnych gwarancji za szkody wywołane np. przez błędną interpretację plików ze strony programu antywirusowego użytkownika.

Jeśli ktoś chciałby coś omówić w związku z plikami z tej strony to zapraszam na kontakt mailowy.
Mysteries of Short Wave

Liczniki