Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
Mysteries of Short Wave

Liczniki

Satelity meteorologiczne


Ciekawym wyzwaniem jest odbiór zdjęć meteorologicznych nadawanych z satelitów serii NOAA w paśmie 137 MHz. W tej chwili najlepiej jest odbierać sygnały z satelitów NOAA18 i NOAA19. Tylko te są w pełni funkcjonalne. Aby zdekodować sygnał odebrany z satelitów, trzeba go podać na wejście karty dźwiękowej i zdekodować odpowiednim programem, np. WXTOIMG. Niestety odbiornik nasz powinien posiadać  szerokość pasma 40 kHz, wynika to z efektu Dopplera przelatujacego satelity. Możemy odbierać  na węższym odbiorniku (nawet radiokomunikacyjnym), lecz wiąże się to z koniecznością powolnego przestrajania odbiornika podczas przelotu satelity. Do kontroli momentu przelotu najlepiej nadaje się program Orbitron dostępny w sieci. Program ten ma tę zaletę, że podczas przelotu satelity podaje na częstotliwość na jakiej on nadaje uwzględniając efekt Dopplera.

Niestety odbiorniki w dużą szerokością pasma na zakres 137 MHz są praktycznie nieosiągalne. Wyjść z sytuacji jest kilka. Konwerter do odbiornika UKF FM - niestety odbiornik taki ma dość niską czułość, odbiornik radiokomunikacyjny - tu czułość jest dużo lepsza, lecz szerokość pasma to max 15 kHz, lub tak jak ja konwerter i odbiornik typu SDR. W odbiorniku SDR można dowolnie ustawiść szerokość pasma bez pogorszenia innych parametrów.

Pozostaje jeszcze problem anteny. Ze względu na to że satelita nie wisi, tylko przelatuje, to antena powinna mieć charakterystykę kulistą, np skrzyżowane dipole lub antena QFH. Ja korzystam właśnie z tej drugiej i poleacm ją każdemu za względu na prostotę bodowy.

Poniżej kilka fotek odebranych przeze mnie z satelitów NOAA 18 i 19.