Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
Mysteries of Short Wave

Liczniki

MP3 Player requires JavaScript and the latest Flash player. Get Flash here.
S28 - The buzzer


Nagrany plik pochodzi z dnia 08.06.2008 godz. 0.00, emisja AM, częstotliwość 4625 kHz, odebrany odbiornikiem AR-3030. Odebrana stacja nazywana jest właśnie buzzer. Prawdziwy znak stacji to UVB-76. Znana jest także pod kryptonimem S28. Stacja nadaje taki sygnał prawie przez całą dobę od około 1980 roku (niektóre źródła podają rok rozpoczęcia emisji 1973). Zawsze na minutę przed pełną godziną dźwięk przestaje być przerywany tylko następuje zmiana wysokości tonu - na przemian wyższy i niższy. Dlatego można go mylić ze stacją nadającą sygnały czasu. Czy takie ustawienie emisji było celowe? Niektóre źródła podają, że w momentach zmiany wysokości tonu wysyłane są jakieś dane. Brak jednak danych potwierdzających tę teorię oraz sposobu kodowania.

Po rozpoczęciu się nowej godziny dźwięk powraca do przerywanego.

Tylko 3 razy udało się wysłyszeć coś innego niż brzęczenie. Pierwsza inna emisja została zarejestrowana 24 grudnia 1997 roku. Sygnał brzęczenia został przerwany i dało się słyszeć męski głos mówiący po rosyjsku: „Ya UVB-76. 18008. BROMAL: Borys, Roman, Olga, Michaił, Anna, Larysa. 742, 799,14”

Podobne w treści komunikaty udało się zarejestrować jeszcze dwa razy.

Stacja jest zlokalizowana w pobliżu Moskwy, nadaje z mocą 10 kW z poziomej anteny typu dipol zawieszonej na wysokości ok. 20 m. Przez to jest bardzo dobrze słyszalna w Polsce i nie tylko.

Domniemane przeznaczenie tej stacji jest militarne lecz dokładnie jaką pełni role, chyba nigdy się nie dowiemy. Źrodła internetowe podają, że celem stacji jest przekazywanie zleceń do jednostek wojskowych i ośrodków rekrutacji w Moskiewskim Okręgu Wojskowym - rosyjskim odpowiedniku amerykańskiego EAM's. Są też głosy, że przeznaczeniem stacji jest podawanie zakodowanych wiadomości dla celów kontrwywiadu - czyli podobnie jak stacje numeryczne. Najbardziej jednak prawdopodobną wersją jest ta, że jest to znacznik (marker) wykorzystywany przez rosyjskie służby wojskowe.

Plik w playliście S28-1 to typowy sygnał przerywany

Plik w playliście S28-2 to początkowo sygnał ciągły, po 40 sekundzie przechodzący w przerywany

Plik w playliście S28-3 to coś nowego. Zarejestrowany 15.12.2008 o godz. 23.20, emisja i częstotliwość ta sama

Plik w playliście S28-4 został zarejestrowany 09.01.2009 o godz. 20.20 na tej samej częstotliwości i emisji. Jest on o tyle ciekawy, że potwierdzałby tezę o przekazywaniu zakodowanych informacji. W nagraniu słychać wyraźnie szybkozmienny ton brzęczenia i nie są to dwie wysokości tonu, ale przynajmniej cztery.

Stacja zawsze nadawała to samo aż do dnia 02.09.2010 kiedy to zaczęły dziać się dziwne rzeczy. Typowy sygnał przerywany był i owszem, lecz pojawiały się przerywniki w postaci np. jeziora łabędziego lub odliczania po rosyjsku. W pliku S28-5 słychać odliczanie w języku rosyjskim, natomiast w S28-6 słychać buczenie przerwane nagraniem jeziora łabędziego. Nagranie jeziora łabędziego jest dość zniekształcone, lecz tak właśnie było je słychać. Przychodzi mi na myśl stara płyta, mocno zużyta która była wykorzystywana jako zagłuszarka …

Obecnie tj. 15.09.2010 buzzer wznawia normalne buczenie bez bucznia ciągłego o pełnej godzinie.