Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
Mysteries of Short Wave

Liczniki

Satellit 500 i C-QUAM.


Jest to opis przystosowania odbiornika Grundig Satellit 500 do odbioru emisji stereofonicznej na zakresach AM. Opis ten może być pomocny przy próbach wyciągnięcia sygnału stereo w przypadku innych odbiorników z detektorem synchronicznym AM opartym na układzie CX857.

System C_QUAM opisałem w dziale ciekawostek SW, więc nie będę go powielał. Na rysunku poniżej widać fragment schematu odbiornika, na którym widać układ CX857. Jest to kompletny dekoder stereo, jednak w tej konfiguracji wykorzystano tylko jego zdolność do zsynchronizowania się z częstotliwością stacji odbieranej (dokładniej zdolność do zsynchronizowania się z sygnałem będącym w drugiej pośredniej odbiornika - 450 kHz).
Sygnał II pośr. podawany jest na końcówki 1 i 20 układu. Widoczny na schemacie generator z kwarcem 3.6 MHz może być przełączany na pracę w pętli PLL układu dekodera, lub jako generator stały z ustaloną częstotliwością potencjometrem, co jest potrzebne przy odbieraniu emisji SSB. A więc odbiornik musi być ustawiony w tryb odbioru AM (nie jest ważne w tym przypadku czy jest włączona funkcja SYNCHR). Sygnał oznaczony kółeczkiem czerwonym musi zostać odłączony, ponieważ przy pracy w trybie AM odbiornika, blokuje on wyjście sygnału SubOut na końcówce 7. Jeżeli ten sygnał nie zostanie odłączony to będzie słychać audycję tylko w jednym kanale (na końc. 8 układu).  Kondensatory w kółeczkach zielonych dostarczają nam już gotowy sygnał kanałów L i P. Nie można tych sygnałów wyciągnąć z dalszej części układu, ponieważ dalej sygnały są łączone razem i realizowana jest suma lub różnica tych sygnałów.

Najlepiej jest podlutować przewód ekranowany do tych kondensatorów i wyprowadzić sygnał na zewnątrz odbiornika, ponieważ układ CX857 jest w obudowie do montażu powierzchniowego a na dodatek jest nieosiągalny w Polsce, więc ewentualne uszkodzenie go będzie miało przykre konsekwencje.

Układ CX857 ma sygnalizację synchronizacji, która jest dostępna na końcówce nr 4. W oryginalnej aplikacji jest tam podłączona dioda LED katodą do końcówki nr 4, a anodą poprzez rezystor 2,2 k do plusa zasilania (końc. nr 19). Ja przy testach miałem tę diodę dolutowaną, jednak nie jest ona konieczna, ponieważ łatwo jest stwierdzić czy mamy odbiornik dostrojony do stacji prawidłowo (sygnał obecny w dwóch kanałach).

W razie jakiś wątpliwości lub pytań odnośnie tej przeróbki lub problemów z odbiornikiem służę pomocą poprzez kontakt mailowy.