Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
Mysteries of Short Wave

Liczniki

VLF


Tym skrótem oznacza się zakres częstotliwości dużo poniżej radiofonicznych fal długich. Użyteczny zakres częstotliwości zaczyna się już od kilku kHz w górę. Zakres ten jest bardzo korzystny (i szeroko wykorzystywany) w celach wojskowych do komunikacji z okrętami podwodnymi, będącymi w zanurzeniu. Do najsłynniejszych stacji VLF należy stacja SAQ. Jest to szwedzka stacja muzeum, zbudowana w celu komunikacji między kontynentalnej alfabetem Morse’a w 1932 roku. Posiada ona olbrzymi zestaw antenowy o długości ok. 1,5 km, natomiast nadajnikiem radiowym jest specjalna prądnica prądu przemiennego zwana alternatorem Alexandersona. Generator pracuje na częstotliwości 17,2 kHz. Stacja emituje swój sygnał kilka razy do roku. Niestety na screenach poniżej nigdzie nie widać sygnałów stacji SAQ, ponieważ w ostatnich terminach kiedy stacja nadawała, nie mogłem usiąść do komputera.
Zasada odbioru zakresu VLF polega na podłączeniu anteny bezpośrednio do wejścia karty muzycznej w komputerze. Anteny można zastosować różne, poniższe screeny były zrobione podczas odbioru z niezadługą anteną beverage niezwartą do ziemi na końcu, za pomocą programu Spectrum Lab.

Na obrazkach widać ciągłe sygnały stacji GBZ, FTA HWU, DHO38, NAA, TBB.
Są to stacje służące celom łączności z okrętami podwodnymi. Poniżej zestawienie stacji i ich właścicieli:

GBZ Wielka Brytania
FTA Francuska Marynarka Wojenna
HWU Francuska Marynarka Wojenna
DHO38 Niemcy NATO
NAA Stany Zjednoczone nadaje z mocą 2 MW
TBB Turcecka Marynarka Wojenna

Na pierwszym obrazku widać również silną nośną rosyjskiej stacji RJH nadającej sygnały czasu. Na drugim i trzecim widać normalne sygnały stacji RJH, natomiast na czwartym widać ten sam sygnał przy szybszej podstawie czasu. Na drugim widać również sygnał stcji RDL jest to rosyjska stacja wojskowa. Na dwóch kolenych widać poszerzoną skalę o sygnały stacji RSDN 1,2 i 3. Są to stacje nadające impulsy służące celom lokalizacyjnym rozmieszczone na terenie Rosji. Zasada pomiaru polega na pomiarze różnicy faz poszczególnych sygnałów i na tej podstawie obliczenie własnego położenia. Na ostatnim ciekawostka. Po przestawieniu na wyświetlanie widma sygnału poziomo oraz przy dość szybkiej podstawie czasu można bardzo łatwo czytać sygnały stacji RDL za pomocą alfabetu Morse'a.

Do posłuchania są dwa pliki dźwiękowe, stacji RJH oraz stacji RDL.
MP3 Player requires JavaScript and the latest Flash player. Get Flash here.